Πλήθος κόσμου έδωσε το παρών στον Μητροπολιτικό Ναό της Νέας Ζίχνης Σερρών, Αγίου Γεωργίου για να αποχαιρετίσει τον Δήμαρχο της πόλης, Ανδρέα Δαϊρέτζη.
Όπως μας μεταφέρει ο ανταποκριτής του OTAVOICE Βασίλης Περδικίδης το πένθος είναι βαρύ στην πόλη της Νέας Ζίχνης και η λύπη καθώς και η συγκίνηση των δημοτών ήταν μεγάλη στο τελευταίο αντίο στον πρώτο πολίτη του Δήμου τους.
Εκπρόσωποι όλων των πολιτικών και δημοτικών παρατάξεων, φορείς, αποχαιρέτισαν με τη σειρά τους τον Ανδρέα Δαϊρέτζη. Τον επικήδειο εκφώνησε ο στενός του φίλος, βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Τζελέπης. Διακρίναμε στεφάνια από πρώην πρωθυπουργό, πρώην και νυν υπουργούς τα οποία σχημάτισαν ένα δάσος για το τελευταίο χαιρετισμό στον συμπαθέστατο λόγω της ευθύτητας του, αποβιώσαντα δήμαρχο.