Παρουσία πλήθους κόσμου πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 17 Μαρτίου τα εγκαίνια του εκλογικού κέντρου της παράταξης «Ανανεωτική Κίνηση Πολιτών Δήμου Παύλου Μελά» στην οδό Τζαβέλλα 11, στην Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης.
Μετά την τέλεση του αγιασμού, ο επικεφαλής του συνδυασμού και υποψήφιος δήμαρχος Παύλου Μελά, Άρης Ιακωβίδης τόνισε κατά την ομιλία του: «Θέλω στο χρονικό διάστημα που απομένει μέχρι τις εκλογές να δώσετε κι εσείς μαζί μου αυτή τη μάχη. Το χρωστάμε στους εαυτούς μας. Το χρωστάμε στις οικογένειές μας. Θα προσπαθήσουν με ψέματα να πάρουν την ψήφο σας. Θα σας πούνε ότι η ψήφο στον δικό μας συνδυασμό είναι χαμένη. Κλείστε τα αυτιά σας. Η ψήφος Ανανεωτική Κίνηση Πολιτών του Δήμου Παύλου Μελά είναι μία τίμια ψήφος. Η ψήφος σε εμάς είναι μία υπερήφανη επιλογή. Γιατί εμείς δεν είμαστε πολιτικοί παίχτες. Δεν δίνουμε κούφιες υποσχέσεις. Δεν τάζουμε θέσεις στους υποψηφίους μας. Δεν μοιράζουμε αντιδημαρχίες. Τα χέρια μας είναι ροζιασμένα από τη δουλειά όμως το μέτωπό μας είναι καθαρό. Να είστε περήφανοι που στηρίζετε την προσπάθειά μας».