Με απόφαση της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας, την Πέμπτη 27/1 και την Παρασκευή 28/1, σε όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Καρδίτσας που λειτουργούν το πρωί, η έναρξη των μαθημάτων θα γίνει στις 10:00. Εξάλλου για τα απογευματινά και τα εσπερινά σχολεία, η λήξη των μαθημάτων θα γίνει δυο διδακτικές ώρες νωρίτερα από το κανονικό ωράριο.
Η απόφαση ελήφθη, λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν από νωρίς το πρωί και κατά τις βραδινές ώρες και με δεδομένο ότι λόγω του Covid 19 ακολουθούνται ειδικά πρωτόκολλα, τα οποία προβλέπουν συνεχή αερισμό των σχολικών αιθουσών.
Εξάλλου για να διευκολυνθούν οι γονείς, το ωράριο προσέλευσης στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Καρδίτσας παρατείνεται κατά μία ώρα και διαμορφώνεται για αυτές τις δυο ημέρες από 7 έως 10 το πρωί.