Όπως είχαμε αναφέρει στις 16 Μαρτίου το ΓΕΣ μετά από τον σάλο που δημιουργήθηκε στο πανελλήνιο αλλά και την έντονη δυσαρέσκεια στον χώρο του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων αναγκάστηκε σε πλήρη αναδίπλωση της αποπομπής του αλεξιπτωτιστή Εμμανουήλ Μπούχλη από το Σώμα των αλεξιπτωτιστών, που είχε προαναγγείλει με ανακοίνωσή του.
Ο Εμμανουήλ Μπούχλης τελικά πήρε φύλλο πορείας και επιστρέψει στο σπίτι του, δηλαδή στην 1η Μοίρα Αλεξιπτωτιστών (1Η ΜΑΛ) με έδρα το Μάλεμε της Κρήτης, ενώ ακόμα πήρε και την “πουλάδα” του. Όπως και ο ίδιος ανέφερε σε δημόσια ανάρτηση του στον προσωπικό του λογαριασμό.
Αξίζει να σημειωθεί πως η τιμωρία αυτή, δεν συσχετίζεται με το συγκεκριμένο εμβατήριο, κάτι που έτρεξε να διευκρινίσει το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, μετά τις έντονες αντιδράσεις, αναφέροντας πως “ουδέποτε έχει απαγορευθεί ή έχει τεθεί θέμα απαγόρευσης ανάκρουσης του εμβατηρίου “Μακεδονία Ξακουστή” από τις στρατιωτικές μουσικές των Ενόπλων Δυνάμεων και εξακολουθούν να ισχύουν όσα ίσχυαν μέχρι σήμερα».
Φαίνεται ότι το δόγμα των Πρεσπών δύσκολα θα μπορέσει να εφαρμοστεί στις Ένοπλες Δυνάμεις παρόλο που κάποιοι πρόθυμοι προσπαθούν να το εφαρμόσουν.