Τιμητικά πρώτη, όπως πάντα η γαλανόλευκη, στη «Φωλιά του Πουλιού»
Με φαντασμαγορικό τρόπο έγινε η έναρξη των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, στο Πεκίνο, λίγο μετά την είσοδο του Προέδρου της Κίνας, Σι Τζινπίνγκ, και του επικεφαλής της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, Τόμας Μπαχ, στο Εθνικό Στάδιο του Πεκίνου, την εμβληματική «Φωλιά του πουλιού», που είναι στολισμένη με τις σημαίες των 91 διαγωνιζόμενων χωρών. Μία τελετή έναρξης που πραγματοποιείται την πρώτη μέρα της Άνοιξης σύμφωνα με το κινεζικό ημερολόγιο.
Ξεκίνησε με μια παράσταση από χορευτές που κουνούσαν λαμπερά πράσινα μεγάλα κοτσάνια με σκοπό να μεταδώσουν τη ζωτικότητα της εποχής, ακολουθούμενη από μια έκρηξη λευκών και πράσινων πυροτεχνημάτων που έγραφαν τη λέξη «Άνοιξη».
Chinese President XiJinping is attending the opening ceremony of the Beijing2022 Olympic Winter Games, held at the National Stadium in Beijing on Friday night. pic.twitter.com/eHSjssozZB
— Elly Zhang (@Ellyzhang666) February 4, 2022
Έπειτα, η κινεζική σημαία πέρασε από 56 άτομα που αντιπροσώπευαν τις διαφορετικές εθνοτικές ομάδες της Κίνας, πριν υψωθεί η σημαία και ερμηνευτεί ο εθνικός ύμνος.
Σε έναν τρισδιάστατο κύβο που μοιάζει με κομμάτι πάγου, εικόνες από καθέναν από τους προηγούμενους 23 Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες χαράχτηκαν με λέιζερ. Το κομμάτι πάγου στη συνέχεια «έσπασε» από παίκτες του χόκεϊ επί πάγου, δίνοντας τη δυνατότητα στους Ολυμπιακούς κύκλους να αναδυθούν.
💓Athletes have entered the National Stadium for the #OpeningCeremony #ParadeofNations.
It’s a celebration of their countries, heritage, and sports! Which country are you excited to see?#Beijing2022 #Olympics #BingDwenDwen#TogetherForASharedFuture
📸: GettyImages pic.twitter.com/LKxChxWuIo— Beijing 2022 (@Beijing2022) February 4, 2022
Ακολούθησε η καθιερωμένη «παρέλαση των εθνών», με την Ελλάδα να κάνει παραδοσιακά πρώτη την είσοδό της στη «Φωλιά του Πουλιού», προκαλώντας χειροκροτήματα.
Η τελετή έναρξης είναι σε σκηνοθεσία του διάσημου Ζανγκ Γιμού, όπως συνέβη και στους Θερινούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008, με τη συμμετοχή 3.000 «εθελοντών» σε μια σκηνή αποτελούμενη από 11,600 τετραγωνικά μέτρα οθόνης LED υψηλής ευκρίνειας που μοιάζει με επιφάνεια πάγου.