Υπογράφτηκε σήμερα (8/2) σύμβαση μεταξύ του Δήμου Δυτικής Αχαϊας και του ΔΕΔΔΗΕ με αντικείμενο την υπογειοποίηση του δικτύου χαμηλής τάσης, έργο που εντάσσεται στο β’ φάση της ανάπλασης στην Κάτω Αχαΐα.
Το έργο έχει προϋπολογισμό 531.853 ευρώ και τη σύμβαση υπέγραψαν για λογαριασμό του Δήμου ο δήμαρχος Σπύρος Μυλωνάς και για λογαριασμό του ΔΕΔΔΗΕ ο Νίκος Μαμασούλας διευθυντής περιοχής Πατρών.
Το έργο περιλαμβάνει την κατασκευή υπόγειου δικτύου, την αποξήλωση του εναέριου, τη διευθέτηση στις παροχές των καταναλωτών καθώς και την αντικατάσταση μετασχηματιστών ενώ ο χρόνος ολοκλήρωσής του είναι οι έξι μήνες.
Μετά την υπογραφή της σύμβασης ο δήμαρχος Σπύρος Μυλωνάς προχώρησε στην παρακάτω δήλωση: «Πρόκειται για μια σημαντική εξέλιξη. Η υπογειοποίηση του δικτύου δεν είναι μόνο μια απαραίτητη προϋπόθεση για να προχωρήσουν οι λοιπές εργασίες της ανάπλασης. Αποτελούν ταυτόχρονα ένα απαραίτητο εκσυγχρονισμό στις υποδομές μας. Υπόγειο δίκτυο σημαίνει ότι τερματίζονται για πάντα οι βλάβες και οι διακοπές ηλεκτροδότησης από ισχυρούς ανέμους ή από πτώσεις δέντρων και όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό. Προχωράμε με σίγουρα βήματα σε ένα σύνολο παρεμβάσεων που θα αλλάξουν και θα βελτιώσουν την ποιότητα της ζωής μας».