Σύγχρονο καταφύγιο αδέσποτων ζώων αποκτά ο Δήμος Αγιάς, μετά την υπογραφή της σύμβασης για την κατασκευή του έργου από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστό και το Δήμαρχο Αγιάς Αντώνη Γκουντάρα.
Το έργο είναι προϋπολογισμού 434.000 ευρώ και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα του Υπουργείου Εσωτερικών «Φιλόδημος ΙΙ». Το καταφύγιο πρόκειται να κατασκευαστεί σε θέση 2,5 χλμ περίπου νότια του οικισμού της Αγιάς, επί οικοπέδου έκτασης 5.760 μ2 και περιλαμβάνει δύο κύριες κτιριακές εγκαταστάσεις: το κτίριο διοίκησης μαζί με ιατρείο και το κτίριο διαμονής φιλοξενούμενων ζώων, χωρητικότητας 30 ζώων.
Σε δηλώσεις του ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός ανέφερε:
“Ξεκινά ένα μεγάλο έργο για την κοινωνία της Αγιάς. Σε συνεργασία με το Δήμαρχο Αντώνη Γκουντάρα και το Δημοτικό Συμβούλιο δημιουργούμε ένα σύγχρονο καταφύγιο αδέσποτων ζώων. Είναι το πρώτο που κατασκευάζεται σε Περιφερειακό Δήμο της Π.Ε. Λάρισας. Τα ζώα συντροφιάς είναι μεγάλη ευθύνη και χρειάζονται φροντίδα. Η Πολιτεία και ο Δήμος φροντίζουν ώστε να δοθεί λύση με εκείνα τα ζώα που μένουν αδέσποτα και απερίθαλπτα. Το έργο είναι σημαντικό, ωφέλιμο και χρήσιμο για την ορθή διαχείριση των αδέσποτων ζώων”.