Ο Δήμος Σύρου – Ερμούπολης συμμετέχοντας στην παγκόσμια κινητοποίηση για το περιβάλλον, εκπονεί Σχέδιο Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων, το οποίο αποτελεί βασικό εργαλείο εκκίνησης στην προσπάθεια προώθησης καθαρών μορφών μετακίνησης.
Σε προηγούμενο στάδιο της διαβούλευσης, εξετάστηκε μέσω της μεθόδου της πολυκριτηριακής ανάλυσης η προσφορότητα υποπεριοχών στο εσωτερικού του νησιού για την εγκατάσταση σταθμών φόρτισης.
Στην παρούσα φάση η Δημοτική Αρχή απευθύνει κάλεσμα να αξιολογήσουν και να επιλέξουν το σενάριο χωροθέτησης σημείων φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων που οι πολίτες προτιμούν, πάνω στο οποίο ο Δήμος Σύρου-Ερμούπολης θα βασιστεί στην εκπόνηση του προγράμματος τμηματικής υλοποίησης σε βάθος χρόνου τριών (3) ετών.
Την έρευνα οι ενδιαφερόμενοι θα την βρουν εδώ