Ο Δήμος Κηφισιάς ξεχώρισε και φέτος στα Best City Awards κατακτώντας συνολικά τρία βραβεία
Η Τελετή Απονομής πραγματοποιήθηκε στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, την Πέμπτη 10 Μαρτίου, υπό την αιγίδα της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας και της Περιφέρειας Αττικής όπου αναδείχθηκαν οι κορυφαίες πρακτικές των Δήμων και Περιφερειών για τη χρονιά που πέρασε.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και παρέλαβαν τα βραβεία ο Δήμαρχος Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος και οι Αντιδήμαρχοι Σταύρος Ζαπάντης, Γιώργος Σκορδίλης και Γιώργος Παπαδόπουλος.
Ο Δήμος Κηφισιάς βραβεύτηκε για το πρόγραμμα SPARCS, την ιστορική Ανθοκομική Έκθεση Κηφισιάς, αλλά και για το πρόγραμμα κομποστοποίησης.
Πιο συγκεκριμένα, ο Δήμος απέσπασε βραβεία για:
-GOLD βραβείο στην ενότητα:
Βιώσιμη Ηγεσία / Sustainable Leadership Πρόγραμμα SPARCS “Η ΚΗΦΙΣΙΑ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ 6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ»
Το πρόγραμμα SPARCS ενθαρρύνει την αστική ανάπλαση για μια αποτελεσματική μετάβαση σε μια αστική κοινότητα βασισμένη στον πολίτη για μια υψηλότερη ποιότητα ζωής για τους κατοίκους και των 7 πόλεων που συμμετέχουν.
-SILVER βραβείο στην ενότητα:
Δράσεις Ενθάρρυνσης – Ενημέρωσης Πολιτών για την Ανακύκλωση ΟΙ ΝΕΟΙ ΠΡΕΣΒΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ
Ο Δήμος Κηφισιάς εκπόνησε ένα σχέδιο υλοποίησης του χωριστού αυτού ρεύματος συλλογής βιοαποβλήτων λαμβάνοντας υπόψη μας την ιδιαιτερότητά του. Οι πολίτες ενημερώθηκαν πλήρως για την αναγκαιότητα αποφυγής προσμίξεων κατά τη συλλογή και για τα πρακτικά οφέλη της σωστής εφαρμογής της κομποστοποίησης.
-BRONZE βραβείο στην ενότητα:
Κουλτούρα και Βιώσιμη Ανάπτυξη /Culture and Sustainable Development ΑΝΘΟΚΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ
Η Ανθοκομική Έκθεση Κηφισιάς είναι σημείο αναφοράς για την Ελληνική Ανθοκομία και ταυτόχρονα η σημαντικότερη γιορτή της πόλης. Στην πορεία της μακρόχρονης ιστορίας της, η Ανθοκομική, επέδειξε μεγάλη προσαρμοστικότητα στις αλλαγές της οικονομίας, της αγοράς φυτών και των καταναλωτικών τάσεων. Αυτή η ικανότητά της, την έκανε να αντέξει στον χρόνο και την ανέδειξε σε «θεσμό»