Η σημερινή επέτειος μάς συναντά σε μία ιδιαίτερη συνθήκη, αντιμέτωπους με νέες μεγάλες διεθνείς προκλήσεις. Με την πανδημία να έχει αλλάξει τις ζωές μας και να μας απειλεί ακόμα. Και με έναν πόλεμο να έχει ξεσπάσει στην Ευρώπη, πλήττοντας καίρια την ειρήνη και τη σταθερότητα του δυτικού κόσμου.
Σε αυτή τη νέα συνθήκη που βιώνουμε, το μήνυμα της Ελληνικής Επανάστασης γίνεται φωτεινός σηματοδότης θάρρους και αγώνα.
H Νιός μας, η πατρίδα του Φιλικού Σπύρου Βαλέτα, με την αύρα ελευθερίας του Αιγαίου και το ανήσυχο πνεύμα των ναυτικών του, κρατάει πάντα στην ψυχή των ανθρώπων του, τόσο την ακλόνητη πίστη στην ελευθερία όσο και την αγάπη για την πρόοδο.
Με αυτές τις δύο αξίες ως οδηγό, είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε προς ένα καλύτερο αύριο.
Χρόνια πολλά Ελληνίδες και Έλληνες
Χρόνια πολλά Ελλάδα!