Αυξήθηκε το προβάδισμα κατά μια μονάδα του υποψήφιου για την Περιφέρεια Αττικής Γιώργου Πατούλη από τη νυν Περιφερειάρχη και εκ νέου υποψήφια Ρένα Δούρου σύμφωνα με δημοσκόπηση της ALCO που πραγματοποιήθηκε από τις 13 έως τις 18 Μαρτίου, για λογαριασμό της «Κυριακάτικης Δημοκρατίας», διευρύνοντας τη διαφορά στις 15 μονάδες, από 14 που κατέγραφε προηγούμενη έρευνα της ίδιας δημοσκοπικής εταιρείας.
Στο ερώτημα ποιον θα ψηφίζατε για περιφερειάρχη Αττικής, εάν είχαμε εκλογές την Κυριακή, τα ποσοστά είναι: Πατούλης 31,6%, Δούρου 17,8%, Σγουρός 13,6%, Παναγιώταρος 5,8, Πρωτούλης 5,8%, αποχή – λευκό 7,9% και «Δεν ξέρω, δεν απαντώ» 17,5%.
Τα ποσοστά επί των εγκύρων διαμορφώνονται ως εξής: Πατούλης 34%, Δούρου 19%, Σγουρός 15%, Παναγιώταρος 6%, Πρωτούλης 6% και «Δεν ξέρω, δεν απαντώ» 20%.
Υπεροχή του κ. Πατούλη καταγράφεται και στο ερώτημα «ποιος πιστεύετε ότι θα εκλεγεί περιφερειάρχης Αττικής;», καθώς οι πολίτες απαντούν: Πατούλης 32%, Δούρου 12% και Σγουρός 9%.
Στο ερώτημα ποιον θα ψηφίζατε μεταξύ του κ. Πατούλη και της κυρίας Δούρου, η διαφορά είναι στις 21 μονάδες, καθώς το 43% επιλέγει τον κ. Πατούλη, έναντι ποσοστού 22% που συγκεντρώνει η κυρία Δούρου.