Με χρηματοδότηση 2.036.429€ από το πρόγραμμα «Αντ. Τρίτσης»
Ο Δήμος Νέας Ιωνίας εισέρχεται στην ψηφιακή εποχή, με την έγκριση της πρότασης του από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης και Εφαρμογής του Υπουργείου Εσωτερικών (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ) με τίτλο: «Ψηφιακές υπηρεσίες Δήμου Νέας Ιωνίας» στο Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης’, συνολικού προϋπολογισμού 2.036.429€
Το αντικείμενο του έργου αφορά την υλοποίηση στοχευμένων δράσεων για:
- Την ψηφιοποίηση αρχείων των υπηρεσιών του Δήμου με στόχο την έγκαιρη εξυπηρέτηση των δημοτών
- Την προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για διαδραστική εκπαίδευση 60 σχολικών μονάδων του Δήμου Νέας Ιωνίας
- Την προμήθεια και λειτουργία ευφυούς συστήματος αποτρεπτικής στάθμευσης, με χρήση ΙοΤ αισθητήρων και έξυπνης διάβασης πεζών στα πολυσύχναστα σημεία του Δήμου μας.
- Την ανάπτυξη συστήματος τηλεματικής της δημοτικής συγκοινωνίας για την ενημέρωση του επιβατικού κοινού σε πραγματικό χρόνο, της άφιξης των λεωφορείων.
- Πλήθος ακόμα εφαρμογών που θα υλοποιηθούν σε μια προσπάθεια εκσυγχρονισμού του Δήμου και βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τον δημότη
Ο Δήμος θα συνεχίσει προς την κατεύθυνση αυτή με καινοτόμες δράσεις, και την αξιοποίηση και άλλων προγραμμάτων, για μια πόλη «έξυπνη», βιώσιμη και φιλική για τον άνθρωπο και το περιβάλλον.