Ο Δήμαρχος Πατρέων και Πρόεδρος του Δημοτικού Βρεφοκομείου, καθώς και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, καλούν στην εκδήλωση που διοργανώνουν, στη μνήμη της Δασκάλας, Παναγιώτα Λάζαρη, το Σάββατο (16/7) και ώρα 8:00 μ.μ., στο χώρο του Δημοτικού Βρεφοκομείου Πατρών, Σωτηριάδου 6, παρουσία κοινού και επισήμων.
Στο κτίριο της «Φωλιάς του Παιδιού», επί της οδού Μαιζώνος και Γκότση, η «Μάνα» Παναγιώτα Λάζαρη, προσέφερε αγάπη στα παιδιά του Δημοτικού Βρεφοκομείου που βρέθηκαν εκεί, παρέχοντάς τους τα απαραίτητα εφόδια, ώστε να διαμορφωθούν σε χρήσιμα και αναγκαία μέλη της κοινωνίας.
Για το λόγο αυτό, η Παναγιώτα Λάζαρη χρίζεται ευεργέτιδα του Δημοτικού Βρεφοκομείου και κατ’ επέκταση της κοινωνίας της Πάτρας και το όνομά της θα χαραχθεί στην πλάκα της εισόδου του Σταθμού, καθώς και στη μνήμη όλων, ως μίας εκ των ευεργετών.