Άσκηση προσομοίωσης αντιμετώπισης πλημμύρας πραγματοποιήθηκε στο Πάρκο Αγ. Ματρώνας στη Νέα Ερυθραία την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου.
Η άσκηση έγινε σύμφωνα με το Σχέδιο Αντιμετώπισης Έκτακτων Αναγκών εξαιτίας πλημμυρικών φαινόμενων με τη κωδική ονομασία « Δάρδανος » και συμμετείχε προσωπικό της Πολιτικής Προστασίας με αντλίες. Το σενάριο της άσκησης προσομοίωσης προέβλεπε άντληση υδάτων από υπόγειο πλημμυρισμένης κατοικίας.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2022/11/10-27-1024x682.jpg)
Την άσκηση παρακολούθησαν οι Αντιδήμαρχοι κ. Νικήτας Κόκκαλης Πολιτικής Προστασίας- Καθαριότητας και κ. Μιχάλης Καυγαλάκης Δημοτικής Ενότητας Νέας Ερυθραίας.
Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο μιας σειράς ενεργειών προετοιμασίας του Δήμου Κηφισιάς για τον χειμώνα όπως καθαρισμοί φρεατίων, αμπολών και ποδηλατοδρόμων σε Κηφισιά, Νέα Ερυθραίας και Εκάλη
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2022/11/13-13-1024x682.jpg)
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2022/11/5-2022-11-17T142210.921-1024x682.jpg)
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2022/11/1-2022-11-17T142209.773-1024x682.jpg)