Στο διεθνές συνέδριο “Cirle The Med Forum” που διοργάνωσε το Ινστιτούτο Κυκλικής Οικονομίας και Κλιματικής Αλλαγής του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Δημοσίου Δικαίου, παραβρέθηκε η Δήμαρχος Τήλου Μαρία Καμμά-Αλειφέρη όπου συμμετείχε σε αυτό ως ομιλήτρια με θέμα “The circular economy best practices – The island of Tilos”.
Τα θέματα που απασχόλησαν τη φετεινή διοργάνωση αφορούσαν την προώθηση νέων προτύπων κυκλικής οικονομίας στην παραγωγή, στην κατανάλωση, τη βιώσιμη ανάπτυξη, την οικονομία και την επιχειρηματικότητα.
Το νησί της Τήλου δεν θα μπορούσε να μην κατέχει εξέχουσα θέση σε αυτό το συνέδριο και να βραβευτεί στην κατηγορία Blue Economy.
Η Δημοτική Αρχή της Τήλου τα τελευταία τριάντα και πλέον χρόνια, έχει αναπτύξει μια έντονη φιλοπεριβαλλοντική Πολιτική.
Επενδύει στο περιβάλλον του νησιού που είναι και το συγκριτικό του πλεονέκτημα και πιστεύει ακράδαντα πως είναι θεμελιακό ανθρώπινο δικαίωμα, η διαβίωση των πολιτών σε ένα υγιές φυσικό περιβάλλον.
Στο βίντεο που ανήρτησε η δήμαρχος Μαρία Καμμά-Αλιφέρη η στιγμή της βράβευσης από τον Δημήτρη Αβραμόπουλο.
Η Τήλος απέδειξε πως δεν υπάρχουν μικρά νησιά, αλλά μεγάλα σχέδια, ανοιχτά μυαλά με μεγάλους ορίζοντες και πρωτοπόρα έργα.