Παρών στις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας και μνήμης της Αρμενικής κοινότητας στη Θεσσαλονίκη ο υποψήφιος δήμαρχος Χάρη Αηδονόπουλος . Συνοδευόμενος από στελέχη του συνδυασμού του έστειλε το δικό του μήνυμα:
“Είμαστε παρόντες παντού και φωνάζουμε ΟΧΙ σε γενοκτονίες Ποντίων, Αρμενίων, Εβραίων, και κάθε ανθρώπου που δεν ήταν αρεστός για το χρώμα, τη φυλή και τη θρησκεία του. Ο 20ς αιώνας κατέγραψε τη γενοκτονία των Αρμενίων, των Ασσυρίων ,των υπολοίπων Ρωμιών της Μικράς Ασίας και Καππαδοκίας, την εξολόθρευση των Τατάρων, των Λευκορώσων στη Σοβιετική Ένωση, των Εβραίων στην Ευρώπη καθώς και πολλές γενοκτονίες στην Αφρική. Με γνώση της ιστορίας και χωρίς μίσος, είμαστε εδώ για να υπάρχει ειρήνη, Συνέργεια και αρμονική συνύπαρξη με σεβασμό στη διαφορετικότητα θρησκείας χρώματος και γένους. ”