Ράγισαν καρδιές στην κηδεία της 21χρονης Εμμανουέλας Καριωτάκη και η τοπική κοινωνία στα Χανιά ακόμα δεν έχει συνέλθει από το σοκ.
Η 21χρονη φοιτήτρια έφυγε τόσο άδικα από τη ζωή, μετά από παράσυρση από αυτοκίνητο στη Θεσσαλονίκη.
Η Δημοτική Κοινότητα Νεροκούρου, το Δημοτικό Σχολείο Νεροκούρου καθώς και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου, με κοινή ανακοίνωση τους ανακοίνωσαν τη ματαίωση των εορταστικών εκδηλώσεων που είχαν προγραμματιστεί για τα Χριστούγεννα και βρίσκονται στο πλευρό της οικογενείας της άτυχης φοιτήτριας.
Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται σχετικά:
«Αποφασίσαμε τη ματαίωση όλων των εορταστικών εκδηλώσεων στην περιοχή μας για τη φετινή περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, εκφράζοντας έτσι το βαρύ πένθος που σημάδευσε την κοινωνία μας, με τον άδικο και πρόωρο χαμό της συντοπίτισσας μας, Εμμανουέλας Καρυωτάκη».
Σημειώνεται πως, το πρόγραμμα του Δήμου Χανίων για τον εορτασμό των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς περιλάμβανε εορταστικές εκδηλώσεις στην Κοινότητα Νεροκούρου, σε συνεργασία με τον Πρόεδρο, Κοσμά Καλομοιράκη, που όμως, λόγω πένθους, δεν θα πραγματοποιηθούν.