Στo πλαίσιο δράσεων του Δικτύου Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, υλοποιώντας αιτήματα γονέων και σχολείων και θέλοντας να ενισχύσει τον ιδιαίτερα απαιτητικό αλλά και συναρπαστικό γονεϊκό ρόλο, η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητα Σερρών, υλοποιεί βιωματικό σεμινάριο με θέμα: «Παιδική Επιθετικότητα, Ενίσχυση Θετικής Συμπεριφοράς και ρόλος της Οικογένειας».
Το σεμινάριο απευθύνεται σε γονείς παιδιών νηπιακής ηλικίας (4-5 ετών) και σχολικής ηλικίας (6-12 ετών) και πραγματοποιείται σε 8 δίωρες – πρωινές – εβδομαδιαίες συναντήσεις
Το σεμινάριο ξεκίνησε την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου και θα επαναληφθεί το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, λόγω ύπαρξης πληθώρας αιτήσεων από γονείς.
Υπεύθυνη διεξαγωγής του σεμιναρίου η ψυχολόγος της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Π.Ε. Σερρών κυρία Φωτεινή Τσουκνίδα – Ανθουλάκη (μέλος του Δικτύου).
Τηλέφωνο επικοινωνίας 2321350353.