Άμεση εξέλιξη στις έρευνες για τον εντοπισμό και τη σύλληψη των δραστών της επίθεσης σε βάρος του προέδρου της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κόμματος και Γραμματέα του ΜέΡΑ25, Γιάνη Βαρουφάκη, χθες το βράδυ στα Εξάρχεια. Σύμφωνα με πηγές έχει ήδη συλληφθεί ένα άτομο και έχουν ταυτοποιηθεί ακόμη δυο άτομα που συμμετείχαν στην επίθεση.
Ο συλληφθέντας πρόκειται για ένα 17χρονο, κάτοικο Αμαρουσίου ο οποίος σύμφωνα με τις πληροφορίες κινείται στον αντιεξουσιαστικό χώρο και έχει απασχολήσει τις αρχές για συμμετοχή σε επεισόδια.
Για την υπόθεση σχηματίζεται δικογραφία, η οποία αφορά στα αδικήματα της βίας κατά πολιτικού σώματος και συγκεκριμένα κατά αρχηγού πολιτικού κόμματος, καθώς και της επικίνδυνης και της βαριάς σκοπούμενης σωματικής βλάβης.
Σύμφωνα με πληροφορίες από την Κρατική Ασφάλεια, πρόκειται για νεαρά άτομα, ηλικίας 25-30 ετών, που κινούνται στην ευρύτερη περιοχή των Εξαρχείων. Ερευνάται εάν έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν σε επεισόδια.
Στην πρώτη του ανάρτηση μετά το συμβάν, ο κ. Βαρουφάκης έσπευσε να ευχαριστήσει το προσωπικό του νοσοκομείου, ξεκαθαρίζοντας πως αυτοί που του επιτέθηκαν «δεν ήταν αναρχικοί, αριστεριστές, κομμουνιστές ή νέοι μέλη κανενός κινήματος», αλλά «μπράβοι της νύχτας».
Παρεμπιπτόντως: Δεν ήταν αναρχικοί, αριστεριστές, κομμουνιστές ή νέοι μέλη κανενός κινήματος. Μπράβοι της Νύχτας ήταν (και φαινόντουσαν) οι οποίοι επικαλέστηκαν άτσαλα το ψέμα ότι ψήφισα Μνημόνιο. Δεν θα αφήσουμε το παρακράτος και τον υπόκοσμο να μας διχάσει. Συνεχίζουμε! 2/2
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) March 11, 2023