O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Φάμπιο Φονίνι, προκρίθηκε στους «8» του χωμάτινου masters της Ρώμης και τώρα έχει…νέο ραντεβού με τον Ρότζερ Φέντερερ.
Ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από το Masters της Μαδρίτης, όπου κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό της διοργάνωσης αποκλείοντας στους «4» τον Ράφα Ναδάλ στο… σπίτι του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επελαύνει και στο Όπεν της Ρώμης.
Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε και δεύτερη νίκη σε μία ημέρα, αφού μετά την εύκολη επικράτηση επί του Γιαννίκ Σίνερ το μεσημέρι, κατέβαλε και την αντίσταση του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, στο απλό Ανδρών.
Ο 20χρονος τενίστας είχε θεωρητικά πιο δύσκολο έργο απέναντι στον έμπειρο αντίπαλό του, όμως η συμπαράσταση του κοινού προς τον συμπατριώτη του, στο Pietrangeli, δεν ήταν ικανή να σταματήσει τον Τσιτσιπά. Το νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και το δεύτερο με 6-3 και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου αύριο το απόγευμα θα αντιμετωπίσει τον «Βασιλιά» Ρότζερ Φέντερερ για μια θέση στην τετράδα.
Stef-tacular! ?@StefTsitsipas rounds out Rome’s elite 8 with a 6-4 6-3 victory over Fabio Fognini at #ibi18 pic.twitter.com/MTQmoek4RL
— Tennis TV (@TennisTV) 16 Μαΐου 2019