Την παραίτησή του υπέβαλλε και επίσημα ο Χρήστος Σπίρτζης στην Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, κίνηση που είχε προαναγγείλει στο πλαίσιο της πρώτης συνεδρίασης της Πολιτικής Γραμματείας.
Ο ίδιος τότε είχε ζητήσει από το σύνολο των μελών της ΠΓ να παραιτηθούν, καθώς όπως υποστήριξε ο Οργανωτικός ΣΥΡΙΖΑ δεν αντιστοιχεί πια στον κοινωνικό και είχε διαφωνήσει με τη διαδικασία εκλογής νέου προέδρου και το χρονοδιαγραμμα.
Διευκρινίζεται ότι ο Χρήστος Σπίρτζης παραμένει στην Κεντρική Επιτροπή, καθώς η απόφασή του αφορά μόνο τη θέση που κατείχε στο όργανο της Πολιτικής Γραμματείας. Επιπλέον, ζήτησε ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ να συμμετάσχει στους σοσιαλιστές, στην περίπτωση που το Κόμμα των Σοσιαλιστών στην Ευρώπη δεν συμπράξει τελικών με την Ευρωπαϊκή Αριστερά.
Στήριξη Βούτση σε Αχτσιόγλου
Την ίδια στιγμή, ο Νίκος Βούτσης μιλώντας στην ΚΕ εξέφρασε την στήριξή του στην υποψηφιότητα της Έφης Αχτσιόγλου.
«Εκτιμώ ότι η υποψηφιότητα της συντρόφισσας Αχτσιόγλου, προσδίδει την αναγκαία ευρεία συναίνεση και εναρμονίζεται με την ανάγκη κοινωνικής στήριξης στη σύγχρονη Αριστερά. Την Αριστερά της διακυβέρνησης και των κοινωνικών αγώνων» ανέφερε χαρακτηριστικά.