Μια ιδιαίτερη συνάντηση είχε σήμερα στο γραφείο του, στο δημαρχείο Καλαμαριάς, ο δήμαρχος Γιάννης Δαρδαμανέλης. Ημέρα επετείου της Εισβολής των τουρκικών στρατευμάτων στην Κύπρο και σε μια κίνηση υψηλού συμβολισμού υποδέχτηκε το γιο ενός Ήρωα εκείνων των δραματικών γεγονότων.
Η Καλαμαριά δεν ξεχνά… τον δικό της ήρωα, αναφέρει.
Συγκεκριμένα σε δήλωση του ο κ. Δαρδαμανέλης αναφέρει:
Είχα την τιμή και τη χαρά να γνωρίσω τον γιο του Καλαμαριώτη ήρωα πολέμου, Αθανάσιου Φωτόπουλου, που θυσίασε τη ζωή του, για να σώσει τον διοικητή της Α Μοίρας Καταδρομών, τον ασυρματιστή και τον οδηγό του, στη μάχη που δόθηκε στον Διεθνή Αερολιμένα Λευκωσίας.
Άκουσα με ενδιαφέρον την ιστορία της μάχης που μου εξιστόρησε ο γιος του, Κωνσταντίνος Φωτόπουλος, ο οποίος ήταν μόλις τεσσάρων χρονών.
Ήρθε η ώρα να αναγνωριστεί το σθένος και η ηρωική πράξη του Αρχιλοχία Τεθωρακισμένων, Αθανάσιου Φωτόπουλου. Έφτασε η ώρα να αποδοθούν οι δέουσες τιμές στον Καλαμαριώτη που πολέμησε στο πλευρό των Κυπρίων αδελφών. Η Καλαμαριά δεν ξεχνά.