49 χρόνια σήμερα από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Ένα στεφάνι από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας κα Κατερίνα Σακελλαροπούλου εκ μέρους όλων των Ελλήνων, στο Σύνδεσμο Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών (πρώην κρατητήρια ΕΑΤ-ΕΣΑ) στο Πάρκο Ελευθερίας.
«Ένας ελάχιστος φόρος τιμής σε εκείνους που βασανίστηκαν και έδωσαν τη ζωή τους για τη Δημοκρατία στην πατρίδα μας. Σε κάθε εποχή η Δημοκρατία δοκιμάζεται διαφορετικά, κάθε εποχή έχει τις κρίσεις της. Σήμερα η Κλιματική Κρίση, κρούει τον κώδωνα του κινδύνου. Η μάχη για μια ανθρώπινη, δίκαιη και βιώσιμη Δημοκρατία, δε σταματά όσα χρόνια κι αν περάσουν. Τη δίνουμε κάθε μέρα, χωρίς να αφήνουμε καμία και κανέναν πίσω. Από τα πιο μικρά εώς τα πιο μεγάλα.», το μήνυμα του Δημάρχου Αθηναίων Κώστα Μπακογιάννη.