Ο Βασίλης Γαρδίκος κάλεσε τους πολίτες του Δήμου Ζίτσας να προσέλθουν στις κάλπες την δεύτερη Κυριακή των εκλογών για του δώσουν την δύναμη για την μεγάλη ανατροπή και την αλλαγή πορείας του Δήμου.
Θυμίζουμε πως στον πρώτο γύρο τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 39,42% και 4.587 ψήφους ενώ ο νυν Δήμαρχος, Μιχαήλ Πλιάκος έκοψε πρώτος το νήμα με 48,93% και 5.694 ψήφους.
Αναλυτικά η δήλωσή του:
«Ο υποψήφιος Δήμαρχος Βασίλης Γαρδίκος, οι υποψήφιοι Δημοτικοί και Τοπικοί Σύμβουλοι και η Γραμματεία της παράταξης χαιρετίζουν τη συμμετοχή των δημοτών στις εκλογές της περασμένης Κυριακής και ευχαριστούν όλους όσοι εμπιστεύτηκαν τις θέσεις και το πρόγραμμα της παράταξης για τη διοίκηση του Δήμου Ζίτσας.
Παρά το γεγονός, ότι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό για την παράταξη, η ανατροπή στον δεύτερο γύρο είναι δυνατή. Τώρα είναι η ώρα της μάχης και της συμμετοχής. Η παράταξη καλεί κάθε προοδευτικό δημότη που οραματίζεται ένα Δήμο που διοικείται με στόχους, προγραμματικές θέσεις, με συμμετοχή των πολιτών να προσέλθει στις κάλπες, να δώσει τη μάχη για την αλλαγή πορείας.
Για ένα Δήμο που θα συμβάλλει στην ανάπτυξη του τόπου. Για το μέλλον των παιδιών μας».