OTA VOICE
Ειδήσεις Πολιτική Ροή Ειδήσεων Γενική

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μίλτος Τεντόγλου

Το μετάλλιο που του έλλειπε από την συλλογή του κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, που φιλοξενείται στη Βουδαπέστη, όπου μετά από μια συγκλονιστική εμφάνιση αναδείχθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής!

Υποκλινόμαστε στον πιο σπουδαίο Έλληνα Πρωταθλητή… στον κορυφαίο άλτη του μήκους στον πλανήτη… Μίλτο είμαστε περήφανοι για σένα!!! Είσαι η καλή πλευρά της Ελλάδας που ξέρει να μάχεται και να νικά!!!

Μετά από μια συγκλονιστική μονομαχία με τον Τζαμαικανό πρωταθλητή Γουέιν Πίνοκ, στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, έκανε τεράστιο άλμα στα 8.52μ. και έτσι πέρασε πρώτος!

Ο Μίλτος Τεντόγλου μπήκε με εμφατικό τρόπο στον τελικό δείχνοντας ότι ήταν αποφασισμένος να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στην πρώτη του προσπάθεια έκανε την καλύτερή του φετινή επίδοση αφού προσγειώθηκε στα 8.50μ. Μια προσπάθεια όμως που ισοφαρίστηκε από τον Πίνοκ και με καλύτερη δεύτερη στα 8.40μ έναντι 8.39 του Γρεβενιώτη πρωταθλητή, τον κατέτασε στην δεύτερη θέση, μέχρι που έφτασε το έκτο άλμα και πέταξε στα 8.52μ κάνοντας όλο το στάδιο να υποκληθεί στο μεγαλείο του.