Για 12η μέρα μαίνεται η πυρκαγιά που καίει στον Έβρο. Αναζωπύρωση σημειώθηκε λίγο νωρίτερα στον Κοτρωνιά και μάλιστα σε δύσβατη δασική πειροχή, πολύ δύσκολα προσεγγίσιμη. Τα εναέρια μέσα έχουν ήδη ξεκινήσει τις υπεράνθρωπες προσπάθειες κατάσβεσης.
Συμβαίνει τώρα (10:30) Αυτή είναι η εικόνα όπως αναφέρει το e-evros.gr κοιτώντας από Αισύμη προς τη Δύση. Υπάρχουν ακόμη ενεργές εστίες, για τις οποίες επιχειρούν εναέρια μέσα. Επίσης, μεγάλο μέτωπο μαίνεται προς Μεγάλο Δέρειο. Στην εικόνα διακρίνονται οι ανεμογεννήτριες που έχουν φυτρώσει στην περιοχή.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2023/08/372903682_598357312502329_2743465794038407956_n.jpg)
Το απόγευμα της Τρίτης (29/8) ήχησε ξανά το 112 για τους κατοίκους του Κοτρωνιά, οι οποίοι εγκατέλειψαν προς Γιαννούλη.
⚠️ Ενεργοποίηση 1️⃣1️⃣2️⃣
🆘 Εάν βρίσκεστε στην περιοχή #Κοτρωνιά απομακρυνθείτε προς #Γιαννούλη
🔥 Δασική πυρκαγιά στην περιοχή σας
‼️ Ακολουθείτε τις οδηγίες των Αρχών
ℹ️ https://t.co/kexUnlnGMV@pyrosvestiki@hellenicpolice
— 112 Greece (@112Greece) August 29, 2023
Οι εικόνες από τα καμένα δείχνουν το μέγεθος της ανείπωτης τραγωδίας στον Έβρο . Μια βιβλική καταστροφή.