Ο Δήμος Αλμυρού στα πλαίσια της συνεργασίας του με την εταιρία East-West Greece, που δραστηριοποιείται στον τομέα της ανακύκλωσης μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης και υπόδησης, διοργάνωσαν στη κεντρική πλατεία του Αλμυρού ενημερωτική δράση με δημιουργικό εργαστήριο ανακύκλωσης ρούχων από εξειδικευμένο προσωπικό.
Στον Δήμο Αλμυρού έχει αναπτυχθεί δίκτυο με 30 μοβ κάδους συλλογής μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης και υπόδησης. Στους πρώτους 5 μήνες που λειτουργεί το δίκτυο έχουν συγκεντρωθεί περίπου 25 τόνοι αυτών των ειδών μειώνοντας κατά αντίστοιχο όγκο τα στερεά απορρίμματα που διατέθηκαν για υγειονομική ταφή στο Χ.Υ.Τ.Α. Βόλου.
Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την διαδικασία ανακύκλωσης, να δημιουργήσουν χρήσιμες κατασκευές από μεταχειρισμένα ρούχα, να κατανοήσουν και να εξοικειωθούν με την ανακύκλωση και να παίξουν με παιχνίδια που είχε επιμεληθεί η εταιρία.
Στη δράση συμμετείχαν εκ μέρους του Δήμου Αλμυρού, ο Δήμαρχος κ. Ευάγγελος Χατζηκυριάκος και ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Πολιτικής Προστασίας, Καθαριότητας & Ανακύκλωσης και Συντήρησης Πρασίνου κ. Λεωνίδας Βούλγαρης.
Η πρόθεση του Δήμου Αλμυρού είναι η εμπέδωση των δημοτών της ιδέας της ανακύκλωσης με διαφορετικές εκφάνσεις της, όπως η ανακύκλωση στους μπλε κάδους, των μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης και υπόδησης και μεταγενέστερα με την ανάπτυξη δικτύου μεταλλικών κάδων συλλογής χρησιμοποιημένων μαγειρικών ελαίων & λιπών.
Δεσμευόμαστε παράλληλα με την ανάπτυξη των δικτύων ανακύκλωσης και για άλλες παρόμοιες ενημερωτικές δράσεις.
Ευχαριστούμε την East-West Greece για τη θετική ανταποκριση της στην δράση αυτη και την συνολικά καλή συνεργασία μας.