571….2023. τετρακόσια πενήντα δύο χρόνια από τη Ναυμαχία του Lepanto. ….. Παρακολουθείστε ζωντανά από το λιμάνι της Ναυπάκτου σήμερα Σάββατο 30 Σεμπτεβρίου στις 8:30 το βράδυ την Αναπαράσταση της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου.
Η επέτειος της ιστορικής Ναυμαχίας της Ναυπάκτου (bataglia di Lepanto) είναι στις 7 Οκτωβρίου και εορτάζεται ξεχωριστά στην Ναύπακτο.
Λόγω των αυτοδιοικητικών εκλογών που θα διεξαχθούν την Κυριακή 8 Οκτωβρίου και αν χρειαστεί οι επαναληπτικές τους στις 15 Οκτωβρίου, οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου θα πραγματοποιηθούν τον Σεπτέμβριο.
Συγκεκριμένα η αναπαράσταση του ιστορικού γεγονότος που γίνεται στο ενετικό λιμάνι της πόλης θα πραγματοποιηθεί στις 30 Σεπτεμβρίου.
Η Ναυμαχία της Ναυπάκτου θεωρείται από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες όλων εποχών – η μεγαλύτερη ναυμαχία της περιόδου της Αναγέννησης – τόσο για τον αριθμό των σκαφών που ενεπλάκησαν, όσο και για την τακτική που εφαρμόστηκε. Το 1570, οι Οθωμανοί ήταν η μεγαλύτερη απειλή για τα κράτη της Δυτικής Ευρώπης.