Την αντίθεση του στην ιδιωτικοποίηση των λιμένων Ηγουμενίτσας και Κέρκυρας επανέλαβε ο τ. περιφερειάρχης και επικεφαλής της ΑΝΑΣΑ Θόδωρος Γαλιατσάτος, υπενθυμίζοντας την απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων επί θητείας του, στις 25/8/2018.
Με αφορμή την πώληση του πλειοψηφικού πακέτου του λιμένα Ηγουμενίτσας στον ιταλικό όμιλο Γκριμάλντι, ο κ. Γαλιατσάτος τονίζει πως οι κρίσιμες υποδομές πρέπει να μείνουν κάτω από τον δημόσιο έλεγχο γιατί αποτελούν βασικό περιουσιακό στοιχείο της χώρας.
Σε ανάρτηση του αναφέρει:
Απόφαση Περιφερειακού Συμβουλίου (ΑΝ.Α.Σ.Α 25/8/2018)
Από τότε είχαμε ξεκάθαρη θέση, όπως και για το μετέπειτα εφεύρημα της “Υπο- παραχώρησης”
“Το Περιφερειακό συμβούλιο εκφράζει την αρνητική του θέση για τυχόν πώληση, παραχώρηση ή ενοικίαση των δύο λιμανιών της Ηγουμενίτσας και της Κέρκυρας σε επενδυτικές εταιρείες αλλά να παραμείνουν κάτω από τον πλήρη έλεγχο και εκμετάλλευση της Δημόσιας Διοίκησης.”
Η παρούσα απόφαση έλαβε αύξ. αριθμό 132-15/25-8-2018