Την εκτίμηση ότι «εάν η Τουρκία μείνει στο απυρόβλητο για τις ενέργειες τις οποίες κάνει στην Κυπριακή ΑΟΖ, θα στείλει το σεισμογραφικό Barbaros στην περιοχή του πελάγους της Μεγίστης και η επόμενη κίνησή της είναι να στείλει το γεωτρύπανο», εξέφρασε ο επίκουρος καθηγητής Γεωπολιτικής και Ενεργειακής Πολιτικής Πανεπιστημίου Λευκωσίας και Ερευνητής του ΕΛΙΑΜΕΠ, Θεόδωρος Τσακίρης.
Μιλώντας στον Realfm 97,8 και στην εκπομπή του Μάνου Νιφλή, ο κ. Τσακίρης υποστήριξε ότι«υπάρχουν όλες οι ενδείξεις ότι υπάρχει δραστηριότητα γεώτρησης, οι Τούρκοι είναι συνεπείς σε αυτό που επιδιώκουν και λένε. Η ίδια η Τουρκία λέει ότι γίνεται γεώτρηση και αυτό την απογυμνώνει από οποιοδήποτε άλλοθι μπορεί να είχε αναφορικά με τις προθέσεις της και τις δραστηριότητές της. Είναι καλό που γίνονται αυτές οι δηλώσεις γιατί μπορούν να αξιοποιηθούν διπλωματικά από την Κύπρο και υποστηρικτικά από την Ελλάδα προκειμένου να επιδιωχθούν και να επιβληθούν κυρώσεις».
«Εάν φύγουμε από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο χωρίς την απόφαση ότι θα ληφθούν κυρώσεις εναντίον της Τουρκίας και χωρίς την τοποθέτηση της Κυπριακής Δημοκρατίας ότι θα ασκήσει βέτο, τότε θα είναι μία επικοινωνιακή διαχείριση και μία στρατηγική ήττα, την οποία η Τουρκία θα αξιοποιήσει προκειμένου να γίνει περισσότερο επιθετική νοτιότερα και στη θάλασσα και στην ξηρά», κατέληξε ο κ.Τσακίρης.