Αντίστροφη μέτρηση για τα Καστοριανά Ραγκουτσάρια 2024! Μέχρι σήμερα οι αιτήσεις συμμετοχής.
]Σε ρυθμούς Ραγκουτσαριών κινείται η Καστοριά, όπου αναμένεται να ξεχυθούν στους δρόους χιλιάδες καρναβαλιστές, ενώ αποτελεί μαγνήτη επισκεπτών από κάθε γωνιά της χώρας. Το πρόγραμμα του διημέρου:
🎊Σάββατο 6 & Κυριακή 7 Ιανουαρίου
Μπουλούκια καρναβαλιστών στους δρόμους της πόλης
🎊Δευτέρα 8 Ιανουαρίου
Παρέλαση καρναβαλιστών, ώρα έναρξης 14:00.
Αφετηρία: αύλειος χώρος Δημοτικού Μεγάρου και μέσω της οδού Μητροπόλεως στην πλατεία Ομονοίας, με κατάληξη στην πλατεία «Αφών Εμμανουήλ» (συνοικία Ντολτσό).
Ο Δήμος Καστοριάς – Αντιδημαρχία Τουρισμού & Πολιτισμού γνωστοποιεί ότι οι δηλώσεις συμμετοχής στο έθιμο καρναβαλιού “Καστοριανά Ραγκουτσάρια” θα υποβάλλονται μέχρι την Παρασκευή 5 Ιανουαρίου 2024 στο γραφείο Πολιτισμού & Τουρισμού (Υπολοχαγού Παπαθανασίου & Παλαιολόγου 1, τηλ. 24670 28999 – 26777).