Στο 251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας νοσηλεύεται από χθες ο 29χρονος υποσμηναγός, χειριστής του μαχητικού αεροσκάφους F–16 της Πολεμικής Αεροπορίας, το οποίο κατέπεσε στη θαλάσσια περιοχή νότια της Χαλκιδικής.
Στο πλευρό του βρίσκεται η σύζυγός του και του σήμερα αναμένεται να πάρει εξιτήριο, καθώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την υγεία του.
Ο 29χρονος έμεινε στο νοσοκομείο, όπως προβλέπεται, προκειμένου να υποβληθεί σε προληπτικές ιατρικές εξετάσεις, τα αποτελέσματα των οποίων αναμένονται σήμερα.
Την ίδια ώρα, σε εξέλιξη βρίσκεται η διερεύνηση για τα αίτια του συγκεκριμένου ατυχήματος με την πτώση του μαχητικού αεροσκάφους τύπου F-16 block 52 plus. Με εντολή του Αρχηγού ΓΕΑ Αντιπτεράρχου Δημοσθένη Γρηγοριάδη συστήθηκε Επιτροπή Διερεύνησης η οποία θα τρέξει τις διαδικασίες για να βγει το πόρισμα για τα πιθανά αίτια που οδήγησαν στην συντριβή του μαχητικού της Πολεμικής Αεροπορίας.