Το είχα υποσχεθεί στον μικρό μου φίλο Ο…, που μου είχε στείλει αυτή τη συγκινητική επιστολή.
Σήμερα ολοκληρώθηκε η επισκευή της παιδικής χαράς στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως και την παραδίδουμε στον Ο…. και τους φίλους του, καθώς και σε όλα τα παιδιά της περιοχής. Θέλω να πιστεύω ότι είναι όπως την είχε μπροστά στα μάτια του και τη ζωγράφισε στην επιστολή του ο Ο…
Στον μικρό μου φίλο, ωστόσο, χρωστώ κάτι ακόμα: Το μονόζυγο που μου ζήτησε και την τραμπάλα. Θα γίνουν κι αυτά σε λίγο καιρό.
Ως τότε, ο μικρός μου φίλος θα μπορεί να κάνει κούνια μαζί με τα άλλα παιδιά, χωρίς να τσακώνονται για το ποιος θα προηγηθεί. Και κυρίως, να παίζει με ασφάλεια.
Αυτή είναι η επιστολή που είχε στείλει ο μικρός στον δήμαρχο Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας Γιάννη Τομπούλογλου και ο οποίος φρόντισε άμεσα να ικανοποιηθεί το παιδικό αίτημα: