Σε εξέλιξη η καταμέτρηση των ψήφων στις δημοτικές εκλογές με τον Ερντογάν να χάνει τους μεγαλύτερους δήμους της χώρας.
Τα πρώτα αποτελέσματα δείχνουν ότι ο υποψήφιος της τουρκικής αντιπολίτευσης Εκρέμ Ιμάμογλου προηγείται στις εκλογές στην Κωνσταντινούπολη με 49,6% με καταμετρημένο το 26,8% των ψήφων, αναφέρει το NTV. Ακολουθεί ο Μουράτ Κουρούμ με ποσοστό 41,6%.
Ο Ιμάμογλου προχώρησε σε δηλώσεις πολύ νωρίς, εκφράζοντας την ικανοποίησή του για την πρώτη εικόνα από τα αποτελέσματα.
Η αντιπολίτευση προηγείται στις τρεις μεγάλεις πόλεις, Κωνσταντινούπολη, Άγκυρα, Σμύρνη, σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία.
Στην Άγκυρα ο Μανσούρ Γιαβάς προηγείται με ποσοστό 56,97% έναντι του Τουργκούτ Αλτινόκ που προς ώρας συγκεντρώνει ποσοστό 35,8% και στην Σμύρνη ο Τζεμίλ Τουγάι του Χαμζά Νταζ.
Το κόμμα του Ερντογάν φαίνεται μάλιστα να χάνει τη δύναμή του και σε εθνικό επίπεδο, αφού σύμφωνα με τις ψήφους που πήραν τα κόμματα στις δημοτικές έρχεται δεύτερο πίσω από το Ρεπουμπλικανικό.