Ο υποψήφιος Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης βρέθηκε στο 7ο δημοτικό διαμέρισμα της Αθήνας στην περιοχή των Αμπελοκήπων και συζήτησε με κατοίκους για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην περιοχή τους. Ο Κώστας Μπακογιάννης έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό τις περιοδείες στις γειτονιές της πόλης θέλοντας έτσι να έχει ο ίδιος προσωπική εικόνα για την κατάσταση που επικρατεί αλλά και να ακούσει τους κατοίκους για να διαμορφώσει από μόνος του άποψη.
Μετά την περιοδεία ο Κώστας Μπακογιάννης έγραψε: “Σε πολλές γειτονιές της Αθήνας το αυτονόητο είναι… ζητούμενο. Στους Αμπελόκηπους, στην πλατεία του Αγίου Δημητρίου, καταστηματάρχες πλημμυρίζουν όταν βρέχει. Στους γύρω δρόμους, οι κάτοικοι αναζητούν περισσότερο φως και καθαρά πεζοδρόμια. Στη λέσχη φιλίας, ακούς τους γέροντες να τραγουδούν, αλλά και να μιλάνε για την ιατρική και την κοινωνική φροντίδα που τους λείπει. Στους ανθρώπους αυτής της γειτονιάς, δεν δίνεις υποσχέσεις. Ακούς προσεκτικά, καταγράφεις και επιστρέφεις με λύσεις. Ουσία θέλει η Αθήνα, όχι υποσχέσεις.”