Εθελοντής Πυροσβέστης Εθελοντικής Ομάδας της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Ωρωπού διακομίσθηκε στο Κέντρο Υγείας Ωρωπού μετά από εισπνοή καπνών, κατά την διάρκεια της κατάσβεσης της πυρκαγιάς στο Συκάμινο Ωρωπού.
Αρχικά του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στο σημείο από τον γιατρό και πρώην δήμαρχο Ωρωπού Γιάννη Οικονομάκο και με τη βοήθεια άλλων εθελοντων διακομίστηκε στο Κέντρο Υγείας Ωρωπού.
Εκεί με τη βοήθεια του γιατρού Αντώνη Μοναστηριώτη και του νοσηλευτικου προσωπικού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και οξυγόνο. Διαπιστώθηκε πως είναι εκτός κινδύνου ωστόσο κρίθηκε απαραίτητη η διακομιδή του σε νοσοκομείο με το ασθενοφόρο του Δήμου Ωρωπού για να υποβληθεί σε πλήρεις ιατρικές εξετάσεις.
Στο Κέντρο Υγείας Ωρωπού βρέθηκε άμεσα ο Δήμαρχος Ωρωπού Γιώργος Γιασημακης. Ευχόμαστε περαστικά στον εθελοντή μας και θα είμαστε στο πλευρό του.