Στην Ανατολική Φραγκίστα βρέθηκε για μια μικρή ανάπαυλα ξεκούρασης, ο Μακαριότατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ Ιερώνυμος.
Ο δήμαρχος Αγράφων Αλέξης Καρδαμπίκης επισκέφτηκε και καλωσόρισε τον Αρχιεπίσκοπο και αναφέρει:
“Εκεί, στην ηρεμία της αγραφιώτικης φύσης, επισκέφθηκα τον Προκαθήμενο της Ελλαδικής Εκκλησίας, όχι εθιμοτυπικά αλλά ουσιαστικά, για να τον καλωσορίσω αλλά και να εκφράσω τη βαθιά εκτίμηση και το σεβασμό μου σε έναν ιεράρχη που έχει δώσει πολλά σε όλη τη διαδρομή του από τη θέση που υπηρετεί, που κρατά πάντα χαμηλούς τόνους αφού κατά κοινή ομολογία είναι ο Αρχιεπίσκοπος της νηφαλιότητας, αλλά και να τον ευχαριστήσω για το σημαντικό κοινωνικό έργο της Εκκλησίας απέναντι σε όλους όσους το έχουν ανάγκη.
Μακαριώτατε καλή ξεκούραση!!”