Σημαντική επίσκεψη στην αδελφοποιημένη πόλη του Σβάμπαχ της Γερμανίας πραγματοποίησε αντιπροσωπεία του Δήμου Μετεώρων με επικεφαλής τον Δήμαρχο Λευτέρη Αβραμόπουλο μετά από πρόσκληση του Δημάρχου της πόλης Peter Reiß.
Η αντιπροσωπεία του Δήμου Μετεώρων είχε την ευκαιρία να γευτεί ένα πλούσιο τετραήμερο γεμάτο νέες γνώσεις, εμπειρίες και στιγμές.
Υποδοχή της αποστολής του Δήμου Μετεώρων στο Δημαρχείο της πόλης Σβάμπαχ στην αίθουσα «Golden Hall» όπου έγινε η καθιερωμένη ανταλλαγή των αναμνηστικών δώρων.
Ο Δήμαρχος Μετεώρων είχε την ευκαιρία να υπογράψει στο χρυσό βιβλίο της πόλης.
Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Λευτέρης Αβραμόπουλος έκανε μια μικρή ιστορική αναδρομή στην πορεία αδελφοποίησης των δύο πόλεων σημειώνοντας τα εξής:
«Εικοσιένα χρόνια συμπληρώνονται φέτος από την αδελφοποίηση της πόλης μας με την πόλη σας.
Μια προσπάθεια που ξεκίνησε από τους τότε Δημάρχους Hartwig Reimann και Καλαμπάκας Βύρωνα Μπουτίνα και ολοκληρώθηκε με την υπογραφή της συνθήκης αδελφοποίησης στην πόλη της Καλαμπάκας, στην πλατεία Δημουλά, το μακρινό 2003 από τους Δημάρχους Σβάμπαχ Hartwig Reimann και Καλαμπάκας Αντώνη Πινιάρα.
Μέσα σε αυτά τα χρόνια οι επισκέψεις αντιπροσωπειών από τις δύο πόλεις υπήρξαν αρκετές και εποικοδομητικές. Άλλωστε, ο ρόλος της Τοπικής Αυτοδιοίκησης είναι κομβικός για τη σφυρηλάτηση και διατήρηση των σχέσεων μεταξύ των τοπικών κοινωνιών, που είναι και το πιο άμεσο επίπεδο συνεργειών.
Γι’ αυτό είμαστε σήμερα εδώ, προκειμένου να τονώσουμε αυτή τη σχέση, μία σχέση που καλλιεργήθηκε τα τελευταία χρόνια και ως νέα Δημοτική Αρχή έχουμε τη βούληση να τη διευρύνουμε σε διάφορα σημαντικά ζητήματα που απασχολούν τις δυο πόλεις όπως η προστασία του περιβάλλοντος, η τουριστική διασύνδεση των δύο πόλεων, η ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς, η κοινωνική πρόνοια και η καινοτομία κλπ.
Αγαπητέ Δήμαρχε κ. Reiß μέσω εσάς, θα ήθελα να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες της αποστολής μας για την μεγάλη αγάπη που λάβαμε αυτές τις μέρες που είμαστε κοντά σας από τους πολίτες της πόλης σας.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας στην Καλαμπάκα όπου σας περιμένουμε για να σας ανταποδώσουμε τη φιλοξενία και να συνεχίσουμε αυτή τη στενή και εποικοδομητική συνεργασία ανάμεσα στις δυο πόλεις μας»