Μελίτη Φλώρινας στο πανηγύρι του Προφήτη Ηλία τραγούδια αλυτρωτικά και χοροί που μιλάνε για την Μακεδονία του Ίλιντεν.
Στις 20 Ιουλίου 2019 στην Μελίτη Φλώρινας έγινε ένα μεγάλο ανθελληνικό γλέντι για την ψευδοεπανάσταση του ΙΛΙΝΤΕΝ (εθνική εορτή των Βουλγάρων) με τραγούδια μίσους που μιλούσαν για την ένωση της (δήθεν) κομματιασμένης Μακεδονίας.
“κλαίει η ψυχή μας από τρεις μεριές (τρεις Μακεδονίες) , που αιμοραγεί πολλά χρόνια ….ενωμένο το Πιρίν , με το γιο του Αιγαίου και τα καθαρά νερά του Βαρδάρη” αυτές οι αθλιότητες ακούγονται μέσα σε ελληνικό έδαφος και όσοι διαμαρτύρονται είναι κατά την πολιτική ηγεσία του τόπου ακραίοι εθνικιστές.
Όπως μας έλεγε ο αρχιτέκτονας των Πρεσπών Αλέξης Τσίπρας , τέτοια τραγούδια μετά την συμφωνία είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
Θα παρέμβει κάποια κρατική αρχή; Θα υπάρξει ΑΜΕΣΑ μηνυτήρια αναφορά στον εισαγγελέα… να δούμε αν θα αντιδράσει η Δικαιοσύνη;
Είναι ή δεν είναι παράνομο να ακούγονται τέτοια τραγούδια σε ελληνικό έδαφος;
Δεν αντιστρατεύονται την συνταγματική νομιμότητα και την εθνική κυριαρχία;
Ποια είναι η στάση της ελληνικής δημοκρατίας σε αυτά τα φαινόμενα που πληθαίνουν στην περιοχή της Μακεδονίας , ιδιαίτερα μετά την επίτευξη της επαίσχυντης συμφωνίας;
Επί χρόνια κλείνουμε τα μάτια μας σε μια πραγματικότητα… όταν θα έχουμε εθνικά τετελεσμένα , τότε θα είναι αργά.