Για 9η συνεχόμενη χρονιά, ο Διάπλους της μοναδικής Διώρυγας της Κορίνθου με SUP είναι γεγονός.
Την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019, η ΑΕΔΙΚ θα διακόψει την κυκλοφορία των πλοίων στη Διώρυγα Κορίνθου, για να δοθεί η εκκίνηση σε 500 συμμετέχοντες, καθώς φέτος ο αριθμός αναμένεται να ξεπεράσει κάθε προηγούμενο ρεκόρ.
Όλοι οι Όρθιοι Σανιδοκωπηλάτες θα έχουν τη μοναδική ευκαιρία να κωπηλατήσουν κατά μήκος των 6.343 μέτρων του ιστορικού καναλιού της χώρας μας, που πρόσφατα ανακηρύχθηκε ως το μεγαλύτερο κανάλι της Ευρώπης.
Μια διοργάνωση τόσο ιδιαίτερη, όχι μόνο για το υψηλό αγωνιστικό της επίπεδο, αλλά και για τα συναισθήματα που γεννιούνται σε κάθε συμμετέχοντα που κωπηλατεί μέσα στη Διώρυγα, δίπλα στην αρχαία Δίολκο και ανάμεσα στα επιβλητικά τείχη ύψους 80m, που συνδέουν την Ιστορία μας και τον αθλητισμό.
Το συγκεκριμένο event, όπως ήταν αναμενόμενο, έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον της διεθνούς SUP σκηνής, που τον ονομάζει “The World ’s Straightest SUP Race”. Πολλοί είναι οι συμμετέχοντες που ταξιδεύουν από διάφορες χώρες της Ευρώπης για την μοναδική αυτή εμπειρία.
Οι θεατές έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον συναρπαστικό Διάπλου από ψηλά, πάνω από τις πολλές γέφυρες κατά μήκος της Διώρυγας.