Μετά από μια πετυχημένη πενταετή παρουσία στην Περιφέρεια Κεντρική Μακεδονίας , ο απερχόμενος Αντιπεριφερειάρχης Χάρης Αηδονόπουλος , αποχαιρετά ένα αυτοδιοικητικό μετερίζι και εισέρχεται σε ένα νέο. Αυτό του Δήμου Θεσσαλονίκης και της συνεργασίας με τη νέα δημοτική αρχή του Κωνσταντίνου Ζέρβα , στην οποία ανέλαβε Αντιδήμαρχος τον κρίσιμο και ευαίσθητο τομέα της Κοινωνικής Πολιτικής.
Χθες ήταν η τελευταία του παρουσία στην τελετή ορκωμοσίας του Απόστολου Τζιτζικώστα και του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου και παραδίδινατς την σκυτάλη, συγκινημένος δήλωσε:
“Στα 5 χρόνια σαν Αντιπεριφερειάρχης Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Συντονιστής Κοινωνικής Συνοχής της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας έμαθα πολλά.Ελπίζω να ήμουν με την συνέργεια πολλών χρήσιμος στην ανάσχεση της ανθρωπιστικής κρίσης και στο δίκαιωμα της ισότιμης συμμετοχής σε κάθε έκφανση της ζωής των συνανθρώπων με αναπηρία.”