Ενημερωτική συνάντηση με την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος Δυτικής Μακεδονίας, με την παρουσία του Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας κ. Γεώργιου Κασαπίδη και του Δημάρχου Εορδαίας κ. Παναγιώτη Πλακεντά.
Η συνάντηση είχε ως ατζέντα συζήτησης και ενημέρωσης , την πορεία υλοποίησης έργων και την απορροφητικότητα προγραμμάτων στον Δήμο Εορδαίας.
Καθυστερήσεις και κίνδυνοι απένταξης για μια σειρά έργων του Δήμου Εορδαίας που είναι ενταγμένα στο ΠΕΠ της Δυτικής Μακεδονίας, ανέδειξε η συνάντηση με τον νέο δήμαρχο να έχει πλήρη επίγνωση της κατάστασης, ο οποίος καταρτίζει ένα σχέδιο δράσης για την ενεργοποίηση των Υπηρεσιών, ώστε να ξεπεραστούν εμπόδια και να επιταχυνθούν έργα.
Αναφέρθηκε στην τεράστια προσπάθεια που γίνεται έτσι ώστε να κερδηθεί η εμπιστοσύνη με τους εμπλεκόμενους φορείς και εκτίμησε ότι θα επιτευχθεί ο στόχος της πλήρους υλοποίησης τους.
Η νέα δημοτική αρχή δίνει τεράστια σημασία στην αναζήτηση νέων προγραμμάτων μέσα από Ευρωπαικά Προγράμματα και Εθνικούς Πόρους , σε μια προσπάθεια αναβάθμισης των υποδομών και των υπηρεσιών στο δήμο Εορδαίας. Πρέπει να αποκτήσουμε εξωστρέφεια και να εκμεταλλευτούμε όλα τα χρηματοδοτικά εργαλεία που υπάρχουν , μας ανέφερε ο δήμαρχος Εορδαίας Παναγιώτης Πλακεντάς.
«Η Δυτική Μακεδονία δεν έχει το περιθώριο να χάσει ούτε ένα ευρώ και στόχος της περιφερειακής αρχής είναι να επιταχυνθούν οι διαδικασίες και όλοι μαζί να “βάλουν πλάτη” σημείωσε ο περιφερειάρχης Γιώργος Κασαπίδης. Ο Δήμος Εορδαίας αντιμετωπίζει προβλήματα σε σοβαρά έργα, και στόχος είναι σε συνεργασία με τον δήμο να «καταφέρουμε το ακατόρθωτο», προσέθεσε ο κ. Κασαπίδης.