Άμεση και αποτελεσματική ήταν η παρέμβαση των πυροσβεστικών δυνάμεων στη Βόρεια Εύβοια. Όπως ενημερώνει το κέντρο επιχειρήσεων του Π.Σ. η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε νωρίτερα σε δασική έκταση στην περιοχή Φαράκλα του δήμου Μαντουδίου-Λίμνης- Αγίας Άννας , τέθηκε υπό μερικό έλεγχο. Οι δυνάμεις συνεχίζουν το έργο της κατάσβεσης για να οριοθετηθεί το μέτωπο και να κατασβεστεί πλήρως.
Υπό μερικό έλεγχο τέθηκε και η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στο Ε/Γ- Ο/Γ Olympic Champion, στο Λιμένα Ηγουμενίτσας. Νωρίτερα είχε ολοκληρωθεί χωρίς προβλήματα η αποβίβαση των 538 επιβατών του. Σύμφωνα με το λιμεναρχείο Ηγουμενίτσας κάποιες νταλίκες έχουν καεί ολοσχερώς ενώ κάποιες άλλες έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές και στα εμπορεύματα που μετέφεραν.
Υπό μερικό έλεγχο τέθηκε η δασική #πυρκαγιά στην περιοχή Φαράκλα του δήμου Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) September 28, 2019
Υπό μερικό έλεγχο τέθηκε η #πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στο Ε/Γ – Ο/Γ Olympic Champion, στο Λιμένα Ηγουμενίτσας.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) September 28, 2019