Με λουλούδια ανοιχτά στον ήλιο που θυμίζουν πεταλούδες, γνωστές και ως γκάουρες, γεράνια, μεγάλα δέντρα και θάμνους καλλωπιστικούς, η Διεύθυνση Πρασίνου Δήμου Νίκαιας-Αγ.Ι. Ρέντη ξεκινά έναν κύκλο δράσεων εξωραϊσμού στις γειτονιές του Δήμου με γενικότερο τίτλο: «Οι γειτονιές… ανθίζουν».
Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο 12 Οκτωβρίου στις 10 το πρωί στη συμβολή των οδών Θεσσαλίας και 28ης Οκτωβρίου στη Νίκαια, θα πραγματοποιηθούν δενδροφυτεύσεις, κλαδέματα και καθαρισμός παρτεριών.
Στόχος των δράσεων αυτών είναι να δοθούν πειστικές λύσεις στην αναγκαιότητα για αύξηση πρασίνου στην πόλη με δράσεις που διασφαλίζουν τις περιβαλλοντικές και αισθητικές ισορροπίες. Επίσης, σε όλο το εύρος της πόλης, σε κάθε πρόσφορο ελεύθερο χώρο να συνεχιστούν οι αναμορφώσεις και οι δενδροφυτεύσεις όπως σε πλατείες και σε πεζόδρομους.
Οι παρεμβάσεις είναι συστηματικές και βελτιώνουν το πρόσωπο της πόλης, εγγυώνται μια νέα ποιότητα ζωής και παράλληλα ενισχύουν την περιβαλλοντική συνείδηση των πολιτών.
ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Θεσσαλίας και 28ης Οκτωβρίου
(μπροστά από την Ένωση Σμυρναίων)
Ώρα έναρξης: 10.00 π.μ.