Πραγματοποιείτε σήμερα η Γενική Συνέλευση της ΠΕΔ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης η οποία θα συνέλθει στο ξενοδοχείο Chris & Eve (3ο χιλιόμετρο επαρχιακής οδού Κομοτηνής –Αλεξανδρούπολης), για την εκλογή των νέων συλλογικών οργάνων της, Διοικητικού και Εποπτικού Συμβουλίου, καθώς και των εκπροσώπων αυτής στη Γενική Συνέλευση της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (Κ.Ε.Δ.Ε), δημοτικής περιόδου 2019-2023.
Ο δήμαρχος Ορεστιάδας Βασίλης Μαυρίδης, που είχε εκδηλώσει επιθυμία να εκλεγεί Πρόεδρος στην Περιφερειακή Ένωση Δήμων (ΠΕΔ) Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, έμεινε τελικά μοναδικός υποψήφιος για την συγκεκριμένη θέση, αφού ο απερχόμενος Πρόεδρος Βαγγέλης Λαμπάκης, απέσυρε την υποψηφιότητα του.
Είναι προφανές, σύμφωνα και με το evros-news.gr ότι ο τέως δήμαρχος Αλεξανδρούπολης, που είχε εκφράσει την επιθυμία να είναι ξανά υποψήφιος και να ανανεώσει την θητεία του ως Πρόεδρος της ΠΕΔ, πήρε την απόφαση αυτή φοβούμενος νέα ήττα και στην συγκεκριμένη εκλογική διαδικασία, μετά την απώλεια της δημαρχίας από τον Γιάννη Ζαμπούκη στην πρωτεύουσα του Έβρου. Διαπίστωσε εξάλλου, αν και αρχικά έδειχνε αποφασισμένος να κατεβάσει δικό του ψηφοδέλτιο απέναντι σε αυτό του κ.Μαυρίδη, ότι δεν είχε καμιά… τύχη, αφού ελάχιστοι από όσους θα ψηφίσουν στη σημερινή Γενική Συνέλευση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Π.Ε.Δ Α.Μ-Θ), οι Δήμαρχοι (αυτοδίκαια) και οι εκλεγέντες Δημοτικοί Σύμβουλοι, δύσκολα θα στήριζαν την υποψηφιότητα του.