Περπατώντας στην Κηφισιά θαυμάζουμε τα επιβλητικά Αρχοντικά, που μας κάνουν να θέλουμε να τα επισκεφτούμε.
Ο Δήμος Κηφισιάς προσφέρει αυτή τη δυνατότητα στους πολίτες το Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019, από τις 10.00 το πρωί.
Απαραίτητη προϋπόθεση η συμπλήρωση αίτησης συμμετοχής, η οποία θα αναρτηθεί την Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2019 από τις 9.00 το πρωί, στο portal του Δήμου Κηφισιάς (www.kifissia.gr).
Στην διαδρομή στον χρόνο και την ιστορία, οι πολίτες θα έχουν τη δυνατότητα να ακούσουν την ιστορία της Κηφισιάς και να γνωρίσουν μεταξύ άλλων το ξενοδοχείο Παλάς, την ιστορία του παρεκκλησιού του Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως, την Βίλα Κότσικα και το Μουσείο Γουλανδρή (Έπαυλη Ρετσίνα). Ιστορική αναφορά θα γίνει στα οδωνυμία κεντρικών οδών της πόλης.
Μια βόλτα στη Κηφισιά ανάμεσα σε όμορφα αρχοντικά όπως του Φωκίωνος Νέγρη, τον Πύργο Κασσαβέτη κ.α. νοσταλγικές εικόνες από τον ιστορικό θερινό κινηματογράφο Χλόη και τους παραδοσιακούς αμαξάδες σε πλήρη δράση, εμπειρία που θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη.