Πραγματοποιήθηκε στις 9-12-2019 στην κεντρική πλατεία της Πτολεμαΐδας η αναβληθείσα από τις 3 Δεκέμβρη δράση, που έγινε σε συνεργασία με τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, του τμήματος εργοθεραπείας.
Το «παρών» έδωσε και ο Δήμαρχος Εορδαίας Παναγιώτης Πλακεντάς μαζί με τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας Πτολεμαΐδας Ισαάκ Νικολαΐδη που ακολούθησαν τις οδηγίες των φοιτητών, έτσι ώστε να παροτρύνουν και τους συμπολίτες να πάρουν μέρος στο ταξίδι της προσομοίωσης.
«Πραγματικά καταλαβαίνεις την πραγματική δυσκολία των ανθρώπων. Πρέπει να τηρούμε τις διαβάσεις των τυφλών στην πόλη και πρέπει να τις αυξήσουμε κι όλας» σχολίασε σχετικά ο Δήμαρχος Εορδαίας, Παναγιώτης Πλακεντάς μόλις ολοκλήρωσε την προσομοίωση, δίνοντας αμέσως το μήνυμα των δράσεων που θα ακολουθήσει η δημοτική αρχή.