Ο Δήμαρχος Λυκόβρυσης-Πεύκης Τάσος Μαυρίδης επισκέφτηκε τον χώρο στο Ηλιακό Χωριό στη Δημοτική Ενότητα Πεύκης και επιθεώρησε τις εργασίες ανέγερσης των νέων σχολικών κτιρίων. Πρόκειται για την ανέγερση δύο νέων Νηπιαγωγείων και ενός Δημοτικού Σχολείου προϋπολογισμού 4,1 εκατομμυρίων ευρώ και πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Κτ.Υπ. (Κτιριακές Υποδομές Α.Ε.).
«Ένας νέος υπέροχος σχολικός χώρος κατασκευάζεται στο Ηλιακό Χωριό για να φιλοξενήσει μαθητές για τα δύο Νηπιαγωγεία και για το Δημοτικό Σχολείο. Παρακολουθούμε από κοντά τις κατασκευαστικές εργασίες του κτιριακού σχολικού συγκροτήματος από τη θεμελίωση.
Ήδη έχουν τοποθετηθεί οι αίθουσες των δύο Νηπιαγωγείων και με γρήγορους ρυθμούς συνεχίζονται παράλληλα οι κατασκευαστικές εργασίες του Δημοτικού Σχολείου. Συνεχίζουμε δυναμικά με έργα ουσίας για τη νέα γενιά της Λυκόβρυσης και της Πεύκης» δήλωσε κατά την αποχώρηση του από τον χώρο ο Τάσος Μαυρίδης.