Με πρωτοβουλία της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής (Π.Ε.Δ.Α.) εκπονείται υπηρεσία για τα σχέδια Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας των Δήμων της Αττικής.
Η υπηρεσία έχει ως στόχο την υποστήριξη και τον συντονισμό των Δήμων, στην βιώσιμη αστική κινητικότητα αλλά και στην επιμόρφωση των στελεχών των ΟΤΑ που θα έχουν την επίβλεψη και την παρακολούθηση των ΣΒΑΚ στην περιοχή ευθύνης τους.
Την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου στις 12.00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων της Π.Ε.Δ. Αττικής (Κότσικα 4 Αθήνα, 1ος όροφος) η πρώτη ενημερωτική παρουσίαση της υπηρεσίας καθώς και της οργάνωσης και του προγραμματισμού των εργαστηρίων επιμόρφωσης που θα ακολουθήσουν.
Ομιλητές της ημερίδας:
- Πολύκαρπος Καρκαβίτσας, Χωροτάκτης Πολεοδόμος – Συγκοινωνιολόγος
- Ευθύμιος Μπακογιάννης, Δρ. Πολεοδόμος – Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός
- Θάνος Βλαστός, Καθηγητής πολεοδομίας και συγκοινωνιακού σχεδιασμού, Σχολή Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών, ΕΜΠ