Ο υποψήφιος Δήμαρχος Φαιστού Γιάννης Νικολακάκης με επιστολή του ξεκαθάρισε ότι η παράταξη του δεν πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ και ουδέποτε ζήτησε «χρίσμα» για την μάχη της 26ης Μαΐου.
Η αντίδραση του αυτή ήρθε κατόπιν δημοσιεύματος που τον έφερνε ανάμεσα στους υποψηφίους δημάρχους που θα στηρίξει το κυβερνών κόμμα στις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές
Στην επιστολή αναφέρεται:
“Σας αποστέλλουμε την ανακοίνωση μας ως παράταξη σε σχέση με το δημοσίευμα σας στις 02-01-2019 με θέμα «Στη μάχη για την αναμέτρηση του Μαΐου» και το οποίο αναφέρει ότι «παράλληλα οι δημοτικές παρατάξεις που πρόσκεινται στον ΣΥΡΙΖΑ έχουν ήδη εκλέξει τους επικεφαλής που θα δώσουν τη μάχη για τον σταυρό στις Αυτοδιοικητικές εκλογές» και συμπληρωματικά αποσαφηνίζουμε προς άρση κάθε παρεξήγησης ότι :
Εμείς ως παράταξη αδέσμευτη από κομματικές ταμπέλες δεν ζητήσαμε από κανένα κόμμα , ούτε από το ΣΥΡΙΖΑ χρίσμα ή στήριξη για τις επόμενες Αυτοδιοικητικές εκλογές. Κατά συνέπεια το δημοσίευμα σας που μας φέρει ως παράταξη ότι προσκείμεθα στο ΣΥΡΙΖΑ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα”.